Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-10-09 17:49:33
Autor zdjęcia/źródło: freepik.com
Ospa wietrzna to choroba wywoływana przez zakażenie wirusem VZV (Varicella-zoster Virus), określanego również mianem wirusa ospy wietrznej i półpaśca (z uwagi na jego zdolność do pozostawania w organizmie w formie utajonej, a później – do wywoływania półpaśca). Sam wirus jest wysoce zakaźny, dlatego w jego zapobieganiu tak istotne są szczepienia, które nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na ospę wietrzną, ale dodatkowo minimalizują ryzyko powikłań i zapewniają znacznie łagodniejszy przebieg choroby.
Wirus ospy wietrznej przenoszony jest drogą kropelkową oraz przez ekspozycję na wydzieliny chorego – w tym na płyn surowiczy znajdujących się w pęcherzykach powstających po zakażeniu na skórze. W przypadku zakażenia kobiety ciężarnej, może dojść do transmisji wirusa przez łożysko na płód, co stwarza ryzyko urodzenia się dziecka z ospą wrodzoną (skutkującą powstaniem ciężkich wad rozwojowych). Więcej informacji o drogach transmisji wirusa oraz o epidemiologii ospy znajduje się tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/choroby-wieku-dzieciecego/ospa-u-dzieci-objawy-leczenie-i-przebieg-choroby-ile-trwa-ospa.
Tak, jak zostało to wspomniane, najskuteczniejszą i najważniejszą formą profilaktyki zakażeń VZV jest szczepienie. Obejmuje ono podanie dwóch dawek w odstępie około 6 tygodni i zaleca się, by pierwszą z nich dziecko przyjęło przed ukończeniem 13 miesiąca życia. Samo szczepienie (lub przechorowanie ospy) zapewnia odporność na całe życie. Szczepieniu mogą poddać się także dorośli, którzy nie uodpornili się w dzieciństwie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które planują ciążę – w ich przypadku warto wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwko VZV i w razie ujawnienia ich braku – przyjąć szczepionkę jeszcze przed zapłodnieniem.
Oprócz samego szczepienia, działania profilaktyczne to oczywiście unikanie kontaktu z osobami chorymi. W przypadku dzieci obejmuje to rezygnację z uczęszczania do placówek edukacyjnych i spotykania się z rówieśnikami, jeśli to właśnie w tych miejscach dochodzi do lokalnej transmisji ospy.
Ile trwa ospa u dzieci młodszych? Jak długo trwa ospa u dzieci starszych i nastolatków? Ogólnie rzecz biorąc, okres wylęgania ospy trwa średnio około 2 tygodni (choć rozpiętość czasu trwania choroby może obejmować od 10 do nawet 21 dni). To, czym różni się przebieg ospy wietrznej u niemowląt, to z jednej strony intensywność i dokuczliwość objawów (gorszy przebieg obserwuje się u malutkich dzieci), a także ryzyko powikłań (u niemowląt jest ono wyższe, niż, przykładowo, u nastolatków). Niemniej, wśród poszczególnych faz choroby wyróżnia się:
Gdy ospa u niemowlaka lub starszego dziecka przebiega łagodnie, warto zgłosić się na kontrolę do lekarza, by zbadał on małego pacjenta i poinstruował rodziców co do leczenia (zazwyczaj opierającego się na łagodzeniu dolegliwości skórnych, a także na „zbijaniu” gorączki). Niemniej, pilnej konsultacji wymagają mali pacjenci, u których gorączka przedłuża się, a oni sami nie chcą przyjmować pokarmów czy napojów lub doszło u nich do wystąpienia objawów odwodnienia.
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.