Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-09-25 10:49:36
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Czytanie dziecku od najwcześniejszych lat to nie tylko forma wspólnej rozrywki, ale także kluczowy element jego rozwoju. Rodzce często zastanawiają się, od kiedy czytać dziecku? Psychologowie i specjaliści od rozwoju dziecięcego polecają, aby rozpocząć czytanie dziecku niemal od chwili narodzin. Choć może się wydawać, że noworodek nie rozumie treści, to jednak czytanie dziecku i samo słuchanie głosu rodzica niesie dla niego wiele korzyści. I choć maluchy nie są jeszcze w stanie zrozumieć słów, to dźwięk głosu rodzica, rytm i melodia mowy mają na nie uspokajający i stymulujący wpływ. Od kiedy cztać dziecku? Od dnia narodzin. Bo takie czytanie to nie tylko budowanie więzi, ale również doskonały sposób na wprowadzenie malucha w świat języka. Dzięki czytaniu dziecku maluch od samego początku poznaje różnorodne dźwięki, co z czasem ułatwi mu naukę mówienia.
To, od kiedy czytać dziecku będzie oczywiście decyzją rodziców, ale specjaliści radzą, aby robić to jak najwcześniej. Dla najmłodszych dzieci idealne będą książki dostosowane do wieku i poziomu dziecka np. rymowanki, wierszyki czy krótkie bajki. Ważne, aby teksty były przyjazne i w miarę krótkie, a także bogato ilustrowane.
Niemowlęta, których zmysły jeszcze się kształtują, dobrze będą reagować ma kontrasty i żywe kolory, które mogą dodatkow wspierać rozwój wzrokowy. Warto też wybierać książeczki z twardymi stronami, które będą bardziej trwałe i łatwiejsze do manipulowania w małych rączkach.
Z wiekiem, gdy dziecko zaczyna rozumieć więcej, można sięgnąć po bardziej złożone opowieści, które będą pobudzały wyobraźnię, uczyły empatii i wspierały rozwój emocjonalny. Książki o codziennych sytuacjach, relacjach rodzinnych czy uczuciach są świetnym wyborem.
Czytanie dziecku niesie za sobą liczne korzyści, które mają wpływ na różne aspekty jego rozwoju. Okazuje się, że dzieci, którym regularnie czyta się książki, szybciej rozwijają słownictwo i mają lepsze zdolności językowe. Od najmłodszych lat słyszą różne słowa i zwroty, co stymuluje ich mózg do nauki mowy.
Czytanie to również doskonały sposób na budowanie bliskości między rodzicem a dzieckiem. Wspólnie spędzany czas, ciepły głos rodzica i kontakt fizyczny, na przykład przytulanie podczas czytania, wzmacniają więzi emocjonalne. Czytanie rozwija też wyobraźnię, a dzieci uczą się myśleć kreatywnie, wyobrażając sobie bohaterów i wydarzenia z opowieści.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.