Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł zewnętrzny Partnera 2022-12-15 13:48:34
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Choć Polacy najbardziej boją się nowotworów, to właśnie choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w naszym kraju. Liczba Pacjentów z chorobami kardiologicznymi rośnie, w dodatku jest wśród nich coraz więcej osób w wieku, w którym do tej pory takie problemy zdarzały się rzadko. Do kardiologa w Warszawie coraz częściej zgłaszają się ludzie młodzi - główne przyczyny takiej sytuacji to stresująca praca, niezdrowa, mocno przetworzona żywność, otyłość oraz siedzący tryb życia. Trzeba też pamiętać o tym, że powikłania w obrębie układu krążenia mogą pojawić się po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.
Do najczęściej występujących chorób kardiologicznych w naszym kraju należą:
Zawał serca to martwica mięśnia sercowego. Jest ona wynikiem zablokowania przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, które zaopatrują serce w tlen. Niedokrwienie sprawia, że komórki mięśnia sercowego przestają kurczyć się, a następnie rozpadają się. Na miejscu tych komórek, czyli kardiomiocytów, pojawia się tkanka łączna, która funkcjonuje mniej efektywnie. W przypadkach, gdy zawał obejmie duży obszar serca, praca całego mięśnia zostaje poważnie zaburzona. Zawał serca, zwany też atakiem serca, jest sytuacją wymagającą natychmiastowej opieki medycznej, ponieważ zagraża życiu.
Choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa, to wynik przewlekłego, niewystarczającego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen oraz substancje odżywcze. Choroba ta pojawia się najczęściej u mężczyzn po 45. roku życia. W przypadku kobiet atakuje zazwyczaj dekadę później. Jej charakterystycznym objawem jest dławiący ból w klatce piersiowej, który promieniuje niekiedy do mostka, szyi oraz ramion. Choroba ta dotyka zazwyczaj osoby palące papierosy, pijące alkohol, z otyłością brzuszną, cukrzycą, nadciśnieniem i miażdżycą.
O nadciśnieniu tętniczym mówi się wtedy, gdy pojawiają się podwyższone wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Choroba ta występuje u kilku milionów Polaków, jednak znaczna część z nich nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Często jej przyczyny są sprawą genetyki, jednak winić należy także stres, zaburzenia nerwicowe i otyłość. Ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze krwi wzrasta także wraz z wiekiem. Jego objawami są szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia snu i nadmierna nerwowość.
Choroba ta charakteryzuje się powstawaniem tłuszczowych blaszek miażdżycowych na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych. Wskutek takich zmian dochodzi do zwolnienia i utrudnienia przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Gdy blaszek miażdżycowych jest dużo i powstają tłuszczowe czopy całkowicie blokujące przepływ krwi, może dojść do zawału serca. Ryzyko zachorowania na miażdżycę wzrasta wraz z wiekiem, ale, tak jak w przypadku wielu innych chorób serca, podatne na nią są także osoby otyłe, źle odżywiające się i unikające aktywności fizycznej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.