Opublikowany przez:
Reklama Familie.pl
Redakcja
Źródło artykułu: Materiał zewnętrzny partnera
2023-05-15 09:27:09
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Prawidłowo krwawienie u kobiety w wieku rozrodczym pojawia się co 21–35 dni (średnio co 28) i trwa 2–6 dni. Najczęściej zaburzenia miesiączkowania dotyczą:
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania są różne. Wśród jednych z częściej występujących wymienia się m.in.: zaburzenia hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy), narażenie na stres, odchudzanie, zespół policystycznych jajników, polipy endometrialne. Zaburzenia miesiączkowania mogą utrudnić zajście w ciążę, jeśli wiążą się z zaburzeniami owulacji.
Infekcje żeńskiego układu rodnego mogą być wywołane przez:
Infekcjom przenoszonym drogą płciową towarzyszyć może wiele objawów. Najczęściej obserwowane są: nieprawidłowa wydzielina z pochwy, krwawienia acykliczne, zaburzenia miesiączkowania, świąd i pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, zmiany skórne w okolicy genitalnej.
Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Choroba ta wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Z uwagi na początkowo bezobjawowy przebieg jest trudna do rozpoznania. Z czasem pojawia się m.in. ból w okolicy miednicy mniejszej, bolesne oddawanie moczu, obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Więcej na temat endometriozy w artykule pod adresem: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/artykuly/zdrowie-na-co-dzien/co-to-jest-endometrioza-i-jak-sie-ja-diagnozuje.
Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy zbudowane z komórek gładkich macicy. Zwykle są diagnozowane przypadkowo podczas wizyty u ginekologa. Szacuje się, że dotyczą nawet połowy kobiet. Objawy im towarzyszące zależą od umiejscowienia, rozmiaru i ilości mięśniaków. Najczęściej są to: ból, częste oddawanie moczu, mocne krwawienie miesiączkowe, uczucie pełności lub ucisku w miednicy. Obecność mięśniaków nie uniemożliwia zajścia w ciążę, ale może je znacznie utrudnić. Czynniki zwiększające ryzyko powstania mięśniaków to m.in.: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, wczesny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, czynniki metaboliczne (np. otyłość, nadciśnienie tętnicze).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!