Zobacz informację o tym wydarzeniu w naszym kalendarzu
Opublikowany przez: apis74 2011-11-08 12:08:39
Starzy przyjaciele – Smok Wawelski i Stańczyk, a także ci mniej znani – mówiąca głowa z Sali Poselskiej oraz Król Zygmunt III Waza i jego eksperymenty alchemiczne – na nowo zilustrowane i pokazane na wystawie „Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci”.
Honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawę tworzą najlepsze prace polskich artystów plastyków, nadesłane na ogłoszony w roku 2011 przez Zamek Królewski na Wawelu ogólnopolski konkurs ilustratorski „Legendy wawelskie”.
Legendy związane ze wzgórzem wawelskim należą do najbardziej znanych opowieści w Polsce. Wersji jest nieskończenie wiele, podobnie jak opracowań graficznych. Nie ma chyba w Polsce dziecka, które by nie znało legendy o straszliwym smoku wawelskim, pękającym po zjedzeniu owcy wypchanej siarką. Nie trzeba przedstawiać też Stańczyka, znanego doskonale z wyjątkowych dowcipów urządzanych na dworze jagiellońskim. Są również legendy mniej popularne, związane bezpośrednio z zamkiem i jego bezcennymi skarbami, jak ta o rzeźbionej drewnianej głowie zdobiącej strop kasetonowy w sali Poselskiej.
Trzy sale są podzielone tematycznie i zajmują je kolejno:
- Smok,
- Stańczyk i drewniana głowa,
- król Zygmunt III Waza i jego alchemiczne eksperymenty.
Wystawa jest przede wszystkim skierowana do najmłodszych: prace zawieszono niżej niż zwykle, podłogę przykrywają kolorowe wykładziny, a w każdej z sal zaprojektowane specjalnie na tę okazję olbrzymie, miękkie zabawki z materiału: smok który pękł (ale którego można na powrót złożyć, gdyż jest układanką), owca, wielkie trony, na których nie sposób usiąść, poduchy z tajemniczymi wzorami, które przy odrobinie wysiłku zręczne ręce małego widza mogą poukładać w obraz.
Informacje dla zwiedzających:
• wystawa czynna 5 listopada – 31 grudnia 2011 r.
• codziennie 10.00-15.00
• wstęp bezpłatny
• Centrum Wystawowo-Konferencyjne
Więcej na: http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=13#legendy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.