Opublikowany przez:
Kasia P.
2019-03-14 19:16:12
Autor zdjęcia/źródło: Podcięcie wędzidełka @
Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem bezbolesnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym wbrew mitom, które krążą na temat tego zabiegu. Samo wędzidełko z kolei to taki miękki włóknisty twór, który pokrywa błona śluzowa. Wędzidełko łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jeśli podniesiesz język w stronę podniebienia łatwo je zauważysz w lusterku. Mówi się o tym, że skłonność do krótkiego wędzidełka jest dziedziczna. Bywa jednak i tak, że nie znajduje się żadnej konkretnej przyczyny z powodu której dziecko ma właśnie takie wędzidełko. Skłonność do krótkiego wędzidełka szacuje się w populacji na ok. 4%-10% i częściej ten temat dotyka chłopców niż dziewczynki.
Konsekwencje krótkiego wędzidełka bywają różne zależnie od wieku dziecka. Trzy najczęstsze to:
NIEPRAWIDŁOWY WZORZEC SSANIA, POŁYKANIA I ŻUCIA
O sprawnym pobieraniu pokarmu kilka informacji znajdziecie poniżej w części poświęconej badaniu maluszków. Warto wiedzieć, że sprawne pobieranie pokarmu, sprawia maluszkom z krótkim wędzidełkiem niemały problem. Problem może stanowić także połykanie pokarmu i utrwalanie się niemowlęcego sposobu połykania.
WADY WYMOWY
Z uwagi na to, że wędzidełko jest krótkie ogranicza ono ruchy języka. W wymowie można zauważyć problem przy głoskach wymagających uniesienia języka do dziąseł. Można też zauważyć seplenienie związane z tendencją wsuwania języka między zęby.
WADY ZGRYZU, CHOROBY PRZYZĘBIA I ODKŁADANIE SIĘ KAMIENIA NAZĘBNEGO
Kiedy język zalega na dnie jamy ustnej, odkłada się nadmiar śliny. Z kolei tendencja do wsuwania języka między zęby powoduje wady zgryzu.
Jakiś czas temu dotarłam do badania (w „Laryngoscope”), które mówi o tym jakie problemy u maluszków powoduje krótkie wędzidełko. Zatem jakie są najczęstsze dolegliwości dzieci i ich mam?
81% PROBLEM Z PRZYSTAWIANIEM
73% ZASYPIANIE DZIECKA PODCZAS KARMIENIA
68% ZNIEKSZTAŁCONE BRODAWKI PO KARMIENIU
67% ŻUCIE BRODAWKI PODCZAS KARMIENIA
60% MAŁE LUB NIEPRAWIDŁOWE OPRÓŻNIANIE PIERSI
60% WYŚLIZGIWANIE SIĘ BRODAWKI PODCZAS KARMIENIA
59% UCZUCIE SILNEGO BÓLU PODCZAS KARMIENIA
Wskazanym dolegliwościom mogą towarzyszyć jeszcze inne, np. infekcje piersi, popękane brodawki etc. Jak w każdym duecie mama-dziecko bywa, jest to duet niepowtarzalny, dlatego rada specjalisty do wszelkich trudów podczas karmienia jest w tym przypadku kluczowa. Położne i mamy często mówią, że dziecko z krótkim wędzidełkiem ssie zazwyczaj krótko i nerwowo, ponieważ samo się tym karmieniem męczy i denerwuje. Te dzieci zazwyczaj łapią podczas karmienia zadyszkę i to ze zmęczenia szybko z niego rezygnują.
Dziecko ma trudności z mówieniem: l, r, sz, ż, cz, dż i skarży się na ból przy ćwiczeniu mowy? Ma trudności z „pokazywaniem języka” (wysuwaniem na brodę)? A może nadmiernie się ślini? To wszystko mogą być sygnały za krótkiego wędzidełka. Pytanie tylko brzmi: kiedy je podcinać, a kiedy ćwiczyć?
Warto przedyskutować taką decyzję z gronem specjalistów: logopedą, laryngologiem, chirurgiem lub foniatrą. Bezdyskusyjna jest sytuacja kiedy dziecko ma całkowicie przyrośnięty język do dna jamy ustnej oraz kiedy krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka. Z kolei w przypadkach, gdy skrócenie wędzidełka nie jest znaczne zaleca się ćwiczenie mięśni języka i masaże. Nie sprawią jednak one, że wędzidełko się wydłuży i dziecko odzyska pełną sprawność. Właśnie z tych powodów lekarze zalecają najczęściej podcięcie wędzidełka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!