Opublikowany przez:
monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Jak usunąć kleszcza? @ pixabay.com
Majówka to idealny czas, żeby wreszcie odpocząć na łonie natury i ciesząc się słońcem i przyrodą. Niestety tę radość może zepsuć kleszcz znaleziony na ciele po spacerze w parku czy lesie. Należy go jak najszybciej wyjąć, ale trzeba to zrobić ostrożnie i dokładnie. Dlatego najpierw zapoznaj się z naszym poradnikiem, żeby wiedzieć jak usunąć kleszcza i nie zostawić jego resztek w skórze.
ZOBACZ: Sezon na kleszcze: czy są już kleszcze? Zobacz, od kiedy uważać>>
Kleszcze można spotkać w zacienionych i wilgotnych miejscach, w wysokich trawach oraz na krzewach, głównie liściastych. Niestety w czasie suszy mogą się one przemieszczać również na inne tereny w poszukiwaniu wilgoci. Mogą się więc pojawić w ogródkach, szczególnie tam, gdzie stoi woda, a nawet na placach zabaw, które często znajdują się w parkach.
Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ są nosicielami bardzo groźnych chorób takich jak borelioza, bebeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Oczywiście nie każdy kleszcz musi przenosić te choroby, jednak ze względu na duże prawdopodobieństwo, gdy znajdziesz go na swoim ciele należy się go jak najszybciej pozbyć. W jego ślinie bowiem mogą znajdować się niebezpieczne drobnoustroje, które stale uwalnia on do krwiobiegu. Im szybciej od momentu wkłucia zostanie on usunięty tym mniej drobnoustrojów dostanie się do organizmu. Jest wtedy dużo większe prawdopodobieństwo, że układ odpornościowy będzie w stanie sobie z nimi poradzić i je zwalczyć.
Gdy znajdziesz więc na swoim ciele kleszcza, który nie jest wbity w skórę na tyle głęboko, że widać jego główkę usuń go jak najszybciej w przedstawiony poniżej sposób. Usuniętego kleszcza oddaj do badania laboratoryjnego. Obserwuj uważnie swój organizm, a gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, przypominające np. przeziębienie czy grypę udaj się do lekarza. Możesz też zrobić test na obecność krętka boreliozy we krwi. Jeśli jednak kleszcz wbił się głęboko tak, że nie widać jego główki lepiej nie usuwaj go samodzielnie, ale udaj się od razu do lekarza.
ZOBACZ: Co przyciąga kleszcze? Odkryli to polscy naukowcy!>>
Zabiegi te zabiją kleszcza, ale zanim się to stanie pajęczak będzie się dusił wypluwając do krwiobiegu groźnie drobnoustroje i zakażając organizm
Jeśli kleszcz zagłębił się w skórę tak, że nie widać jego główki lub w czasie samodzielnego usuwania pozostały jego fragmenty udaj się do lekarza. Gdy obawiasz się, że nie poradzisz sobie z samodzielnym usunięciem kleszcza również udaj się do lekarza.
Nieumiejętna próba usunięcia pajęczaka może przynieść więcej szkody, niż pozostawienie go na trochę dłużej w skórze podczas przejazdu do lekarza.
Do usunięcia kleszcza możesz użyć również specjalnej karty do usuwania kleszczy dostępnej w aptekach. Jest ona wielkości karty kredytowej, mieści się więc w portfelu i zawsze możesz ją mieć przy sobie. Posiada specjalnie wyprofilowane wgłębienia różnej wielkości. Usunięcie za jej pomocą kleszcza jest bardzo łatwe. Wystarczy wsunąć ją pod tułów owada i pociągnąć lekko ku górze. Na rynku dostępne są również lassa, którymi chwyta się kleszcza tuż przy skórze lub pompki, które wysysają kleszcza ze skóry w całości. Dobrym sposobem jest również zamrożenie go specjalnym urządzeniem, dzięki czemu hamujemy wydzielanie toksyn z jego śliny do organizmu i również usuwamy go w całości, bez pozostawiania w skórze jego resztek.
ZOBACZ: Kleszcze atakują! W tym roku to już plaga!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.