Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Familiepl
2019-09-18 12:42:03
Autor zdjęcia/źródło: Obraz MedicalPrudens z Pixabay
Badanie USG w czasie ciąży zwykle wykonuje się kilkukrotnie. Czy ma to wpływ na płód? Częste powtarzanie USG może dać rezultat w postaci mniejszego wzrostu noworodka, ale w żaden sposób nie przekłada się to na dalszy rozwój dziecka, jego wzrost, mowę czy działanie układu nerwowego. Świadczą o tym przeprowadzone kilka lat temu badania. Nie wykazały one w tym zakresie żadnych różnić między dziećmi, których matki wykonały USG w ciąży nawet 5 razy, a tymi, u których miało to miejsce zaledwie raz.
Badanie USG w czasie ciąży nie powoduje uszkadzania tkanek w wyniku kawitacji. Ewentualne, niewielkie podwyższenie temperatury także nie stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla matki ani dla dziecka. Warto również dodać, że badanie USG w czasie ciąży nie wywołuje autyzmu. Światowa Organizacja Zdrowia, po przejrzeniu dziesiątek publikacji naukowych, przyznała, że nie ma powodów, by sądzić, że USG w ciąży może powodować nieprawidłowości i skutki uboczne.
O ile każde klasyczne, prawidłowo wykonane USG w ciąży, jest zupełnie bezpieczne dla rozwoju dziecka, warto wspomnieć o badaniu dopplerowskim. W tym wypadku nieco wzrasta ryzyko, zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach ciąży, czyli w okresie wzmożonej wrażliwości płodu na promieniowanie. Zdarza się, że tego rodzaju USG powoduje większy wzrost temperatury – nawet do półtora stopnia Celsjusza. Wskazane jest więc wykonywanie takiego badania tylko wtedy, gdy zdaniem specjalisty rzeczywiście zajdzie taka konieczność.
U przyszłych matek pojawia się niekiedy obawa, czy badanie USG w czasie ciąży może przyczynić się do poronienia. Nie stwierdzono jednak naukowo żadnej tego typu zależności. Powodów obumarcia płodu i przedwczesnego zakończenia ciąży może być wiele. Wśród nich wymienia się m.in. czynniki genetyczne, choroby zakaźne (jak np. odra, różyczka, opryszczka), stres, używki, choroby przewlekłe (cukrzyca) czy zmiany lub wady w obrębie układu rozrodczego matki. Badanie USG w czasie ciąży nie jest zatem jakimkolwiek ryzykiem, jeśli chodzi o poronienie. Nie powoduje ono również śmierci okołoporodowej.
Aby mieć pewność, że badanie USG w czasie ciąży nie spowoduje żadnych szkód u dziecka i matki, najlepiej wykonywać je tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Warto wybrać w tym celu sprawdzony gabinet specjalisty, który może pochwalić się certyfikatem PTU (Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego). Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy pojawią się wskazania medyczne do przeprowadzenia USG dopplerowskiego. Na takie badanie należy udać się w dniu, w którym temperatura ciała jest w normie. Specjalista powinien zadbać o szybkie i sprawne wykonanie USG – tak, aby nie trwało ono dłużej niż kilkanaście minut. Warto mieć także na uwadze fakt, że wyniki badania USG czasem okazują się błędne.
Źródło: https://mozgi.pl/czy-badanie-usg-w-czasie-ciazy-szkodzi-dziecku-lub-matce-8DB7
Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Artykuły w serwisie opierają się na dokładnych analizach publikacji naukowych. Chcesz zgłosić swój temat do researchu? Sprawdź Mózgi.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!