Opublikowany przez:
Kasia P.
Przygotowanie do badania nasienia polega na zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Bardzo ważne jest, żeby przez kilka dni poprzedzających badanie mężczyzna unikał wytrysku. W tym czasie należy także powstrzymywać się od spożycia alkoholu. Mężczyzna powinien być zdrowy podczas badania. Musi minąć co najmniej tydzień od przebytej grypy, czy przeziębienia. W przypadku przyjmowania antybiotyków, trzeba odczekać 10 dni zanim wykona się badania. Jeśli brane są inne leki, wystarczy odczekać 3 dni.
Pacjent zgłasza się do kliniki w umówionym terminie i po potwierdzeniu swoich danych, otrzymuje specjalny sterylny pojemnik wraz z kluczem do tzw. „pokoju dla Panów”. Na oddanie nasienia mężczyzna ma 20 minut. W pokoju może przebywać także partnerka pacjenta. W uzasadnionych przypadkach można także oddać nasienie w domu i potem dostarczyć je do laboratorium.
Zgłaszając nasienie do badania można wybrać zakres podstawowy analizy lub rozszerzony. Badanie podstawowe opisuje ogólne parametry nasienia. Są nimi: czas upłynnienia, objętość i wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników na 1 ml nasienia, stopień aglutynacji plemników oraz test hipoosmotyczny, który mierzy integralność błon plemników. Dzięki HOS dowiadujemy się jaka jest żywotność plemników i czy funkcjonują one prawidłowo. Z kolei badanie rozszerzone zawiera dodatkowo ocenę morfologii plemników. Dzięki temu badaniu można szczegółowo ocenić budowę plemnika i ewentualne jej wady oraz odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia, a także liczbę komórek nabłonkowych i erytrocytów.
Obecnie obowiązujące normy parametrów nasienia zostały wydane przez Światową Organizację Zdrowia w 2010r. Jeśli wyniki danego parametru jest wyższy od wskazanych poniżej to może on być traktowany jako dobry. Podajemy najważniejsze parametry:
W ocenie wyników jednak najważniejsza jest relacja poszczególnych parametrów, a także częstotliwość współżycia seksualnego i okresy wstrzemięźliwości płciowej mężczyzny. Parametry poniżej ogólnie przyjętej normy nie muszą od razu oznaczać bezpłodności u mężczyzny. Zdarza się, że mężczyźnie udaje się zapłodnić partnerkę nawet jeśli posiadał znaczące zaburzenia parametrów nasienia. Z drugiej strony prawidłowe wyniki nie świadczą o całkowitej pewności, że mężczyzna jest płodny. Wtedy można przeprowadzić bardziej szczegółowe badania, np. MAR Test, chromatynę plemnikową. Pamiętajmy także, że jakość nasienia może zmieniać się wraz z wiekiem mężczyzny i mają na nią wpływ różne czynniki zewnętrzne jak, np. stres, dieta, choroby, aktywność fizyczna etc. W przypadku par starających się o dziecko warto przeprowadzać badania nasienia kilkakrotnie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!