Pomysły młodej nianiKategorie: Rodzicielstwo Liczba wpisów: 19, liczba wizyt: 56766 |
Nadesłane przez: RMagda dnia 23-01-2013 14:10
Siedzimy z Jankiem na dywanie i zastanawiamy się... jaką zabawę tym razem zorganizować. O karnawale już było, było też mnóstwo różnych gier. A możemy samo wymyślanie stanie się świetną zabawą? Czemu nie! Zabieramy się do dzieła!
Potrzebne będą:
- dużo wyobraźni,
- blok rysunkowy,
- linijka,
- długopisy, flamastry, kredki,
- wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy!
Plan jest następujący. Przygotowujemy kalendarz na zbliżający się miesiąc (w tym wypadku luty). Możemy wydrukować go, szukając wzoru z Internetu lub narysować samodzielnie. Ważne, aby poszczególne kratki oznaczające dni były dość duże (min. 3cmX3cm).
Wspólnie poszukajcie w różnych źródłach, jakie święta obchodzi się w lutym. Z pewnością zaznaczycie Walentynki, ale może uda Wam się odnaleźć takie, które są dużo mniej popularne, np.: Światowy Dzień Pizzy?
Kratki z uroczystymi dniami oznaczcie w wyjątkowy sposób. Możecie:
- nakleić różnorodne dekoracje,
- pokolorować kratkę na wybrane kolory,
- umieścić specjalny symbol,
- dołączyć rozkładaną karteczkę z opisem wyjątkowego Dnia.
Może macie pomysł, żeby wymyśleć swoje własne święto lub uroczysty dzień? Również oznaczcie go w kalendarzu! Wyobraźcie sobie, jakie zwyczaje wiązałyby się z takim świętem – opiszcie je, narysujcie lub wypróbujcie na własnej skórze!
My z Jankiem wymyśliliśmy Dzień Chodzenia na Bosaka :-). A potem narysowaliśmy plakat reklamujący nasze święto (21 lutego) przedstawiający bosą paradę!
Jakie święta Wy proponujecie? Może wspólnie uda nam się oznaczyć każdą kartkę w kalendarzu?
Nadesłane przez: RMagda dnia 21-01-2013 10:34
Kolejny rok zaczął się już na dobre – na dobre zaczęły się również liczne zabawy karnawałowe, bale, przyjęcia. Wszystkie z tych wydarzeń mają jedną wspólną cechę – wymagają wyjątkowego stroju, a najlepiej – ciekawego przebrania. Przygotujmy je razem!
Będą potrzebne:
- bibuła (ważne, aby papier nie był marszczony)
- cienki drewniany patyczek (np.: długa wykałaczka)
- klej,
- kartka z bloku rysunkowego,
- taśma klejąca,
- farby.
Na początku musimy postanowić, za kogo chcemy się przebrać. Batman? Robin Hood? Wesołe zwierzątko? Księżniczka? Kubuś Puchatek? Zdecydujcie sami, a potem zbierzcie wszystkie wymienione wyżej produkty, aby wykonać karnawałową maskę!
Powyżej zamieszczone jest zdjęcie z maską królika jako wzór. Kolejność wykonywania jej poszczególnych elementów wygląda następująco:
Wycinamy z bibuły największe części maski, czyli głowę (półkole o średnicy około 20 cm) oraz uszy.
Identyczne półkole wycinamy z bloku rysunkowego.
Delikatnie kolorujemy bibułę w wybrane wzory za pomocą farb.
UWAGA! Do pokolorowania bibuły potrzebujemy niewiele farby – wystarczy kilka ruchów pędzlem umoczonym w akwarelach. Zbyt duża ilość farby spowoduje, że całość źle się będzie trzymać na drewnianym patyczku.
Gdy farba wyschnie, delikatnie przyklejamy uszy do głowy maski.
Z bibuły wykonujemy również nos i wąsy królika – delikatnie przyklejamy je do maski.
Do półkola z kartki A4 przykładamy drewniany patyczek tak, aby znajdował się on nieco po prawej stronie papieru. Następnie przyklejamy go do kartki za pomocą taśmy klejącej.
Półkole z bloku rysunkowego łączymy z bibułowym półkolem, sklejając je. Teraz pozostawiamy całość do wyschnięcia.
UWAGA! Dzieciaki zazwyczaj nie mogą się doczekać, kiedy w końcu maska będzie gotowa. Dlatego na czas wyschnięcia, warto zająć malca przygotowaniami innych części stroju karnawałowego.
Kiedy wszystko już będzie gotowe, nie zapomnijcie o uroczystej przymiarce całego przebrania. Bawcie się świetnie zarówno podczas wykonywania stroju jak i podczas wielkiego balu!
Nadesłane przez: RMagda dnia 16-01-2013 14:40
Dotychczasowe zabawy umożliwiały rozbudowywanie poszczególnych etapów gry. Takie przedsięwzięcie wymaga czasu. A co, gdy potrzebujemy zająć pociechę na chwilę, a sami nie bardzo mamy czas, żeby kontrolować zabawę? Oto jedna z możliwości!
UWAGA: Doskonała zabawa, gdy dziecko musi zostać z nami w pracy o charakterze biurowym – nie zabraknie wam elementów do jej wykonania!
Potrzebne będą:
- kawałek papieru – dobre będą kwadratowe kolorowe karteczki,
- spinacze,
- kolorowe zakreślacze,
- dziurkacz,
- kawałek wstążki lub sznurka,
- taśma klejąca.
Poproś dziecko, aby z podanych przez Ciebie elementów wykonało łyżwy do szalonej jazdy po lodowisku. Aby spokojnie zająć się swoimi obowiązkami, przeczytaj mu kolejne etapy instrukcji lub wydrukuj poniższy tekst i daj dziecku.
Całość może zająć około pół godziny. Nie jest to może zbyt wiele, ale zbawienne przy wielu sytuacjach!