Moje małe wariactwa :)Kategorie: Żyj chwilą, Film i Telewizja, Zainteresowania Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 34130 |
Nadesłane przez: malaala 01-10-2015 11:53
Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do pracy do Niemiec – zazwyczaj jest to praca w charakterze opiekunki osób starszych. Jednak jeden z podstawowych wymogów dotyczy znajomości języka niemieckiego – co najmniej na podstawowym poziomie. Jak zatem nauczyć się języka niemieckiego?
Ustal najlepszą metodę
Niezwykle ważna kwestia to wybór metody nauki języka niemieckiego. Trzeba ją dostosować do swoich oczekiwać oraz możliwości, np. już posiadanej wiedzy. Dzięki temu nauka rzeczywiście będzie efektywna. Warto pamiętać o tym, jak wiele sposobów nauki jest dla nas dostępnych. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z podręczników, ale nie zawsze tak jest. Poza tym podręczniki pisane są według określonego szablonu i omawiają wiele różnych zagadnień, które mogą być zupełnie niepotrzebne przy pracy opiekunki. Czasami trzeba znaleźć sposób nauki, który pomoże opanować konkretny zasób słów, umiejętność mówienia i rozumienia.
Jakie metody mogą okazać się najbardziej skuteczne?
Metodę nauki należy dostosować do stopnia zaawansowania. Oto kilka praktycznych propozycji.
1.Pomocne okaże się słuchanie niemieckojęzycznych kanałów w telewizji i radiu. To pomoże osłuchać się z językiem, poznać właściwy akcent, sposób wymowy, nawet jeśli początkowo nie będziemy zbyt wiele rozumieć.
2.Oglądanie bajek po niemiecku pomoże natomiast poznać podstawowe zwroty, słówka oraz proste zdania. W bajkach używane są bowiem te najprostsze formy, by zrozumiały je najmłodsze dzieci. Dodatkowo fabuła jest na tyle prosta, że łatwo można się zorientować o co chodzi i dobrze rozumieć przekazywaną treść.
3.Warto również słuchać piosenek po niemiecku, zapoznając się przy tym z ich tekstem i tłumaczeniem. W ten sposób poznane słówka i zwroty łatwiej będzie przyswoić.
4.Należy poświęcić uwagę nauce słówek. Te trudniejsze do opanowania można zapisywać na karteczkach i umieszczać je w widocznych miejscach, np. na lodówce, szafkach kuchennych, lustrze w przedpokoju. Gdy częściej się na nie spogląda, łatwiej będzie je zapamiętać.
5.Warto zacząć myśleć po niemiecku. Można to robić w czasie codziennych zajęć, zastanawiając się jak daną kwestię wypowiedzieć po niemiecku, np. w czasie robienia zakupów czy układania planu zajęć. Gdy czegoś nie wiemy, warto zajrzeć do słownika, by przypomnieć i utrwalić sobie dane słowo.
6.Koniecznie należy czytać po niemiecku. Warto zacząć od prasy, artykułów w Internecie, a później przejść do lekkich opowiadań lub powieści. To również pomoże poznawać nowe słowa i wyrażenia, a także zasady gramatyczne.